Skip to content

Infekcja wirusem Zika u kobiet w ciąży w Rio de Janeiro ad 8

7 miesięcy ago

516 words

Prawie wszystkie nieprawidłowości dotyczyły ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Małogłowie obserwowano u niemowląt, których matki były zakażone w 8, 12, 30 i 38 tygodniu ciąży. Nieproporcjonalną małogłowie obserwowano tylko u niemowląt zakażonych w pierwszym trymestrze ciąży; 2 niemowlęta zakażone w późniejszym trymestrze miały proporcjonalną małogłowie i były małe w wieku ciążowym. Jedno z niemowląt z nieproporcjonalną małogłowie było również małe w wieku ciążowym. Zwapnienia mózgowe, zanik mózgu, powiększenie komory i hipoplazja struktur mózgowych obserwowano u wielu niemowląt, a zwapnienia mózgowe obserwowano u niemowląt zakażonych dopiero w 34. tygodniu ciąży. U niektórych niemowląt obserwowano krwotoki miąższu mózgu, w tym takie, których matkę zakażono krótko przed porodem w 39 tygodniu ciąży. W sumie 31 z 49 niemowląt (63%) miało rażąco nieprawidłowe wyniki w badaniach neurologicznych; obserwowano hipertoniczność, klon, hiperrefleksję, nieprawidłowe ruchy, spastyczność, przykurcze i drgawki. Odnotowano także nienormalne badania dna oka i nieprawidłowe oceny słuchu. Inne cechy, które zostały zidentyfikowane, obejmowały utrzymywanie korowego kciuka, z utrzymywanymi zaciśniętymi pięściami powyżej 3 miesiąca życia, co odzwierciedla chorobę OUN; fałdy w kolanach lub łokciach z powodu przykurczów kończyn w macicy; i nadmiar skóry głowy u niemowląt o prawidłowym obwodzie głowy. MRI nie były dotychczas wykonywane u wszystkich niemowląt. Odwrotnie, wiele niemowląt z prawidłową oceną kliniczną we wczesnym dzieciństwie miało nieprawidłowy niespecyficzny wynik MRI; powszechnym opisem była nadmierna hiperukcja w T2 w istocie białej, rozproszona w perytrigonalnych obszarach tylnych i mniej widoczna w przedniej części ciemieniowej istoty białej z niedociśnieniem w sekwencji dyfuzji. Odkrycia te są nieprawidłowe i mogą odzwierciedlać dysfunkcję układu korowego; niemniej jednak konieczna będzie ścisła obserwacja w celu ustalenia stopnia zaangażowania OUN.
Dwoje niemowląt urodziło się w wieku ciążowym ze względu na ciążową cukrzycę ciężarną; jedno z tych niemowląt, urodzone przez matkę, która została zainfekowana w 15 tygodniu ciąży, miało wrodzoną wadę serca, która prawdopodobnie wiązała się z matczyną cukrzycą ciążową, chociaż nie można wykluczyć możliwości potencjalnego związku z zakażeniem ZIKV. Kontynuowana jest obserwacja niemowląt z ekspozycją na ZIKV.
Dyskusja
ZIKV to flawiwirus, który niedawno został wprowadzony do Brazylii. Jego szybka ekspansja do populacji, która jest prawdopodobnie w pełni podatna, wynika ze skuteczności jej wektora, komara Aedes aegypti. Rozpoznanie zakażenia ZIKV w Brazylii było skomplikowane przez reaktywność krzyżową między przeciwciałami flawiwirusowymi oraz fakt, że denga była endemiczna w Brazylii od ponad 30 lat. W badaniach seropowietrze stwierdzono obecność przeciwciał przeciwko dengue w ponad 90% populacji Recife.15 W naszej kohorcie przeciwciała przeciwko IgG dengi były obecne u 88% kobiet, ale u żadnego z pacjentów nie stwierdzono ostrego zakażenia dengi. Rozpoznanie zakażenia ZIKV w Brazylii polega na identyfikacji wirusa za pomocą RT-PCR podczas ostrego okresu infekcji
[patrz też: harmonet ulotka, masc clotrimazolum, pectodrill dawkowanie u dzieci ]

0 thoughts on “Infekcja wirusem Zika u kobiet w ciąży w Rio de Janeiro ad 8”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: wypełnianie zmarszczek warszawa[…]

Powiązane tematy z artykułem: harmonet ulotka masc clotrimazolum pectodrill dawkowanie u dzieci